Dzbanek z filtrem czy butelka
Dzbanek z filtrem czy butelka?
Listopad 7, 2018
Czy warto filtrować wodę dla dziecka
Czy warto filtrować wodę dla dziecka?
Listopad 24, 2018
Pokaż wszystkie
Filtrowana czy z kranu Jaką wodę pić

Dzbanek filtrujący wodę to coraz częstszy widok w domach, a nawet restauracjach i różnego rodzaju biurach.

Woda z kranu


W ostatnich latach większość stacji, które uzdatniają wodę, została rozbudowana albo zmodernizowana – w dużej mierze przez wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, dzięki temu zapewniona zastała jakość wody na bardzo wysokim poziomie. W ramach wdrażania programu bezpieczeństwa bakteriologicznego, na stacjach, które uzdatniają wodę zostały zainstalowane również specjalne lampy promieniowania UV. Niektóre instytucje twierdzą, że ich woda jest smaczna i zdrowa oraz jak najbardziej nadaje się ona do picia nawet prosto z kranu – czasami potwierdzają to nawet niezależne badania Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Istnieją przypadki, że woda z kranu przewyższa jakość źródlanej wody butelkowanej, jaką możemy kupić w sklepie. Coraz więcej osób ufa tym badaniom i decyduje się na picie wody z prosto kranu. Obecnie nawet w niektórych restauracjach można napić się kranówki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Są jednak osoby, które piją wodę z kranu, ale przefiltrowaną lub przegotowaną.

Natomiast woda przegotowana jest mniej zdrowa pod względem chemicznym, ponieważ poprzez odparowanie wody zwiększa się stężenie związków chemicznych. Czasami woda z kranu jest bardziej wartościowa w minerały, może posiadać więcej: wapnia, magnezu oraz sodu. Oznacza to, że wcale nie ma potrzeby jej gotowania. Osoby, które nie chcą pić wody bezpośrednio z kranu ani jej gotować, często decydują się na jej filtrowanie – usuwa to drobnoustroje, szkodliwe związki chemiczne oraz zapobiega osadzaniu się kamienia w czajniku. Jeśli chodzi o filtrowanie, to od lat najpopularniejsze są dzbanki z filtrem, które można bez problemu kupić w dużych marketach oraz w mniejszych sklepach z produktami AGD. Cena takiego dzbanka nie jest wysoka. Woda przefiltrowana w takim dzbanku jest smaczniejsza i z całą pewnością zdrowsza – zawiera mniej metali ciężkich. Osoby, które nie chcą dzbanków filtrujących mają jeszcze możliwość zamontowania filtrów nakranowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok